Obecność
strona główna · działy · tagi · o autorze · szukaj · Polacy.eu.org  
 

Polska2017.06.25 11:59 06.27 08:34

Wolny naród (pod przewodnictwem Prawicy RP)

 
 
W poprzednią sobotę w Warszawie odbył się Chrześcijański Kongres Społeczny „Wolny Naród”. Kilka godzin (z przerwą na catering) minęło bez znudzenia dzięki interesującym wystąpieniom ponad pół tuzina prelegentów i panelistów.
 
Blisko trzysta krzeseł, ustawionych w zbliżonej kształtem do kwadratu sali konferencyjnej, było zajętych jeszcze przed oficjalną godziną rozpoczęcia. Mimo to, pierwsze wystąpienie zaczęło się z ponad piętnastominutowym opóźnieniem. Ponieważ jestem zbudowany punktualnością, z jaką realizowane są wydarzenia organizowane przez Ruch Narodowy, trudno mi przez kontrast tego lekceważenia audytorium nie odnotować.

Wśród patronów medialnych dało się dostrzec m. in. loga publicznej telewizji i Mediów Narodowych, jednak „chrześcijański i społeczny” kongres równie dobrze (a nawet i lepiej) mógłby się nazywać „Kongresem Prawicy RP”.

Na widowni, jak i na scenie, przeważali weterani.

W przemówieniach pojawiały się wątki zdystansowane od bezpośredniego politycznego marketingu, dominował jednak ten ostatni. Najczęściej wykazywano niewystarczalność działań PiS na polu wspierania rodziny i ochrony życia (rozumianego jako zaostrzenie prawnych regulacji związanych z aborcją), oraz podkreślano, że środowisko organizatorów Kongresu już dobrą dekadę temu podnosiło postulaty, które wprawdzie w jakimś stopniu są realizowane teraz, ale gdyby były zrealizowane wówczas, to dziś bylibyśmy zupełnie gdzie indziej!
Czy jakoś tak.

Próbowano także diagnozować aktualną rzeczywistość polityczną i kulturową, wskazywać jej najbardziej charakterystyczne elementy. Przedstawiono (nader zrównoważoną) własną propozycję: wzmacnianie republikanizmu i pełniejsze realizowanie już istniejących, dobrych konstrukcji prawnych, dotyczących np. struktur państwa. W dalszej przyszłości, trwałe umocowanie kwestii fundamentalnych poprzez zapisy konstytucyjne.

Przebieg kongresu był rejestrowany, zatem osoby bardziej zainteresowane ze spokojnym sumieniem odesłać mogę do Internetu. Tu wspomnę jeszcze tylko dwóch prelegentów.

„Zagubionych chłopców i dziewcząt marsz”

Takiego zwrotu użył red. Bartłomiej Radziejewski z Nowej Konfederacji. Czy ten oratorski paroksyzm wywołany został jedynie apetytem na elektorat, czy szczerą troską o błądzące, zdaniem Pana Redaktora, po ideologicznych manowcach pokolenie? Nie podejmuję się rozstrzygnąć.

„Weapons of Math Destruction”

Książkę o tym tytule p. Radziejewski przywołał, mówiąc o nowych trendach w sterowaniu społecznym. Nowe narzędzia nie są przedmiotem ani debaty, ani politycznej kontroli. Tymczasem coraz częściej, przy pozorach wolnego wyboru robimy to, co się nam podpowiada.

Przywództwo narodowe

Tego rodzaju obraz przewijał się także w innych wystąpieniach, ale szczególnie dobitnie zaprezentował go w swoim wartkim i energicznym przemówieniu p. Marian Piłka. Określił mianowicie współczesną polską scenę polityczną jako zawłaszczoną przez dwie oligarchie: polityczną i medialną. W dyskursie dominuje propaganda, a nie debata. Centrale partyjne realizują marksistowską (!) wizję treści życia politycznego jako walki o władzę, w miejsce polityki traktowanej jako kuźnia przyszłości narodu.

* * *

Wypadałoby relację podsumować, ale mimo dość ciekawej całości nie wyniosłem z Kongresu żadnego dominującego wrażenia ani myśli. Mam za to wręczane uczestnikom przy rejestracji notes i „firmowy” długopis. Dobre i to… 
 
Strona internetowa Kongresu: Chrześcijański Kongres Społeczny – Dla Polski i Cywilizacji Chrześcijańskiej 

 
385 odsłon  średnio 5 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: Prawica RP, kongres, chrześcijaństwo, chadecja, Marek Jurek, Warszawa, solidarność, naród, przywództwo narodowe, polityka, prawica, sterowanie, sterowanie społeczne, Weapons of Math Destruction.
Re: Wolny naród (pod przewodnictwem Prawicy RP) 
Marek Stefan Szmidt, 2017.06.26 o 11:30
Jeszcze jeden element Obywatelskiej aktywności.
To dobrze, może kiedyś coś z tego wyjdzie
pozdrawiam serdecznie
MStS
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
 
Kłamstwo powinno się zwalczać prawdą, a nie pałką policyjną.

login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
linki, cytaty, nowiny
Leszek Żebrowski o kontrowersyjnej wypowiedzi Mateusza Pławskiego
– Wypowiedź rzecznika prasowego Młodzieży Wszechpolskiej była niedopuszczalna, skandaliczna.
W Kościele nie ma miejsca na dialog z masonerią
W Syrakuzach na Sycylii odbyła się sesja zorganizowana przez Lożę Wielkiego Wschodu Włoch pod tytułem: „Kościół i masoneria, tak bliscy, a tak dalecy?”. Co ciekawe, w sesji uczestniczył również… katolicki biskup.
Rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej: Nie jesteśmy rasistami, ale separatystami rasowymi (4 odp.)
Jesteśmy separatystami rasowymi, uważamy, że jedna rasa nie jest lepsza od drugiej, ale każda jest inna, zamieszkuje inny kontynent. Etniczności nie należy mieszać.
Krótki tryptyk o usterkach
Zapraszam na krótką gawędę o własnych spostrzeżeniach z patriotyczno-narodowych rozmów. Doświadczenie zebrane z kilkuletnich dyskusji internetowych, a także z ostatnich dwóch lat rozmów z wieloma zatroskanymi Polakami, w różnym wieku, różnych zawodów i różnych miejsc Polski.
My chcemy Boga
Chcemy podkreślić, że my zgadzamy się np. z krytyką szowinizmu, która tam była zawarta. Jednak wydaje mi się, że właśnie w tym dokumencie zabrakło rozróżnienia między szowinizmem a chrześcijańskim nacjonalizmem polskim, który przecież był kreowany przez hierarchów. Mam tu na myśli przede wszystkim dwóch wielkich prymasów, Hlonda i Wyszyńskiego.
Sztuka w wykonaniu narodowców. Poeci wolnej Polski.
[...] przedstawiciele myśli narodowej i imperialnej kojarzą się dziś niestety głównie z prymitywnymi zachowaniami, brakiem kultury czy wiedzy. To jednak mity, które narosły w czasach panującej w Polsce przez ostatnie dziesięciolecia komuny.
więcej…