Obecność
strona główna · działy · tagi · o autorze · szukaj · Polacy.eu.org  
 

Historia2014.09.21 08:16 09.22 07:48

Cywilizacja łacińska

 

Notatki z seminarium doc. Kosseckiego, 17 VI 2014 r.

 
Najkrócej: cywilizacja łacińska spełnia pozytywnie wszystkie sześć wyróżników cywilizacyjnych.
 

Cywilizacja łacińska to:


W Polsce międzywojennej było ok. 30% mniejszości narodowych. Wiodącą rolę miał odgrywać naród polski (to nie jest dokładnie łacińskość!) Natomiast obóz Piłsudskiego nie chciał tak stawiać sprawy i za priorytet stawiał interes państwa. Uważał, że wojsko jest podstawową kuźnią kadr aparatu państwowego (również w wojsku odsetek mniejszości wynosił ok. 30%). Nawet po zamachu majowym szefem wojska był wojskowy, a nie cywil - jak obecnie (choć wymóg cywilnej kontroli nad armią ma swoje pragmatyczne uzasadnienie).
Marszałek nie lubił biurokracji - był niebizantyjski. Na dokumencie utworzenia nowego stopnia i swojej nań nominacji napisał po prostu: „stopień marszałka Polski zatwierdzam i przyjmuję”.
Stosował metody turańskie, ale z wysokiej półki. Nie czerpał żadnych korzyści osobistych, nawet gdy już był dyktatorem (miał np. tylko jedne spodnie - źródło: gen. Rómmel; stąd słynne „harmonijki marszałkowskie”).
Piłsudski nie podporządkowywał się ostrzeżeniom o zagrożeniu osobistym: „Jakbym raz uległ ochronie, byłbym już zawsze ich niewolnikiem”.
 1. Monogamiczna, nierozerwalna rodzina;
   
 2. Historyzm (opanowanie czasu, prowadzące do znajomości i rozumienia historii w stopniu pozwalającym podejmować decyzje dotyczące przyszłości);
   
 3. Stosunek do prawdy: wytworzone pojęcie prawdy obiektywnej (realizm teoriopoznawczy);
   
 4. Prawo prywatne zdecydowanie oddzielone od publicznego (władze państwowe - władca, biurokracja - nie mają prawa mieszać się do prywatnego życia obywateli, ani podporządkowywać swoich stanowisk państwowych własnym interesom. Ostatnio przy okazji „afery taśmowej” naruszono prawo do prywatności urzędników. W cywilizacji bizantyńskiej byłoby to jak najbardziej właściwe; tam wszystko jest polityką);
   
 5. Źródłem prawa, socjologicznie rzecz ujmując, jest wola społeczeństwa (niekoniecznie jednego narodu - może ono być wielonarodowe, jak Polska międzywojenna; w Polsce przedrozbiorowej źródłem prawa była wola decyzyjnej części społeczeństwa - szlachty - ok. 10%, a na Mazowszu nawet 20% z tym, że głównie była to szlachta zaściankowa, ziemiaństwo stanowiło około 0,5%);
   
 6. Istnienie świadomości narodowej (Koneczny podkreślał, że warunkiem powstania tej świadomości jest spełnienie poprzednich wyróżników).

Społeczności zróżnicowane cywilizacyjnie wykazują skłonności do rozpadu. W warunkach pokoju można nimi sterować bizantyńsko, ale w razie problemów zachodzi turanizacja.
Wojna zawsze wpływa na osłabienie cywilizacji łacińskiej. Marszałek Piłsudski dopuszczał tylko tyle cywilizacji łacińskiej, by faktyczny stan wojny informacyjnej nie zniszczył państwa [tak, jak współcześnie Putin]. Podobnie później postępował Churchill. Wojna turanizuje.

Od rewolucji Cromwella łacińskość Wielkiej Brytanii stoi pod znakiem zapytania (Anglia zaczęła budować imperium).
Definicja Petrażyckiego & Piętki: naród to naczelny związek różnokrewny, obejmujący swymi funkcjami wszystkie dziedziny życia.

Cywilizacja łacińska jest pluralistyczna. W tym sensie można mówić o jej pokrewieństwie z cywilizacją żydowską.
Teologia narodu: Sł. Boży Stefan kardynał Wyszyński, św.  Jan Paweł II.
Chrystus: „idźcie i nauczajcie wszystkie narody”.

Naród, podobnie jak rodzina, jest niezastąpiony.

Geneza cywilizacji łacińskiej


Proces formowania c.ł. zaczął się od procesów poznawczych, tj. w cywilizacji grecko-ateńskiej, ale prawdopodobnie Grecy jeździli po „software” już do kapłanów egipskich. Po powrocie owi mędrcy nauczali publicznie. Wiedza w starożytnym Egipcie była wykorzystywana praktycznie i do sterowania ludźmi, natomiast mędrców greckich interesowała prawda sama dla siebie, dostępna dla wszystkich (bez prawdy cywilizacja łacińska się nie utrzyma).

Następnie Republika Rzymska, z prawem podporządkowanym etyce.

Trzeci stopień tworzenia cyw. łacińskiej: Kościół wprowadził etykę katolicką. Niezależność Kościoła od państwa, konieczność etycznego postępowania osób publicznych, oraz katolicki uniwersalizm [i chyba też personalizm - dop. MT].

W miejsce niszczonego bizantynizmu może wejść turańszczyzna - dlatego musimy wspierać łacińskość.

[na następnej stronie znajdują się clipy YouTube z rejestracją seminarium oraz lista zalecanych lektur]
 

 
str. 1 z 2   następna strona »
2055 odsłon  średnio 5 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: cywilizacja łacińska, nauka porównawcza o cywilizacjach, nauka o cywilizacjach, cywilizacja polska, doc. Kossecki, Józef Kossecki, Kossecki, historia, cybernetyka, Piłsudski, II RP, psychopatologia środków antykoncepcyjnych.
 
Kłamstwo powinno się zwalczać prawdą, a nie pałką policyjną.

login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
linki, cytaty, nowiny
Być Polką
Francuzki czy Rosjanki nie miały przypisywanych jakichś szczególnych ról ani specjalnych praw, dlatego teraz biedne lewaczki nie odróżniają wyrazów szacunku od molestowania.
Tęczowy terror nadchodzi
Celem nie jest już budzenie współczucia, celem jest przedstawienie odmiennych preferencji seksualnych i związanego z tym trybu życia, jako co najmniej równoprawnego wobec modelu naturalnego, który zachowania seksualne wiąże z prokreacją i zakłada wierność małżonków.
Konfederacja gietrzwałdzka
Jesteśmy kontrrewolucjonistami. Stoimy po stronie wiecznego, zdrowego porządku – przeciwko zarazie utopijnych ideologii.
W stronę trzeciej drogi
"Ułatwianie młodzieży wyjazdu do bogatszych krajów w warunkach kryzysu dzietności jest demograficznym samobójstwem, które popełniliśmy z wielkim entuzjazmem. Rozmawiamy o kosztach gospodarczych – kwestii kosztów politycznych czy kulturowych obecności w UE nawet nie będę poruszał."
Słowa jak pałki. Wojna demosu z populusem
Na ogół chwyt polega na naciąganych skojarzeniach. Do (prawicowego) populizmu dorzucany jest chętnie nacjonalizm / faszyzm / nazizm, co ma sugerować, że kto się nadmiernie cieszy z rocznicy odzyskania niepodległości, jutro będzie bił Żydów, a pojutrze budował dla nich komory gazowe.
W stronę trzeciej drogi
Jeśli nie wierzymy w swoją zdolność do rządzenia własnym państwem, to lepiej od razu poprosić Niemców, żeby przysłali tu jakiegoś komisarza, który będzie rządził Polską zamiast nas.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Jakiej polityki migracyjnej potrzebuje Polska? [...]
esperance → Mufti Turbanator
Re: Jakiej polityki migracyjnej potrzebuje Polska? [...]
Mufti Turbanator → esperance
Re: Jakiej polityki migracyjnej potrzebuje Polska? [...]
esperance → Mufti Turbanator
Re: Wielbicielom lanych klusków
Mufti Turbanator → Cichosza
Re: Wielbicielom lanych klusków
Cichosza → Mufti Turbanator
Re: Wielbicielom lanych klusków
Mufti Turbanator → Cichosza
Re: Wielbicielom lanych klusków
Cichosza → Mufti Turbanator
Re: Wielbicielom lanych klusków
Marek Stefan Szmidt → Mufti Turbanator
Re: Wielbicielom lanych klusków
Mufti Turbanator → Marek Stefan Szmidt
Re: Wielbicielom lanych klusków
Marek Stefan Szmidt → Mufti Turbanator
Re: Nowy horyzont
MatiRani → Mufti Turbanator
Re: Nowy horyzont
Mufti Turbanator
Re: Akapit
Marek Stefan Szmidt → Mufti Turbanator
Re: Co narodowcy mówią na spotkaniach?
Mufti Turbanator → Marek Stefan Szmidt
więcej…