Obecność
strona główna · działy · tagi · o autorze · szukaj · Polacy.eu.org  
 

Historia2014.09.21 08:16 09.22 07:48

Cywilizacja łacińska

 

Notatki z seminarium doc. Kosseckiego, 17 VI 2014 r.

 
Najkrócej: cywilizacja łacińska spełnia pozytywnie wszystkie sześć wyróżników cywilizacyjnych.
 

Cywilizacja łacińska to:


W Polsce międzywojennej było ok. 30% mniejszości narodowych. Wiodącą rolę miał odgrywać naród polski (to nie jest dokładnie łacińskość!) Natomiast obóz Piłsudskiego nie chciał tak stawiać sprawy i za priorytet stawiał interes państwa. Uważał, że wojsko jest podstawową kuźnią kadr aparatu państwowego (również w wojsku odsetek mniejszości wynosił ok. 30%). Nawet po zamachu majowym szefem wojska był wojskowy, a nie cywil - jak obecnie (choć wymóg cywilnej kontroli nad armią ma swoje pragmatyczne uzasadnienie).
Marszałek nie lubił biurokracji - był niebizantyjski. Na dokumencie utworzenia nowego stopnia i swojej nań nominacji napisał po prostu: „stopień marszałka Polski zatwierdzam i przyjmuję”.
Stosował metody turańskie, ale z wysokiej półki. Nie czerpał żadnych korzyści osobistych, nawet gdy już był dyktatorem (miał np. tylko jedne spodnie - źródło: gen. Rómmel; stąd słynne „harmonijki marszałkowskie”).
Piłsudski nie podporządkowywał się ostrzeżeniom o zagrożeniu osobistym: „Jakbym raz uległ ochronie, byłbym już zawsze ich niewolnikiem”.
 1. Monogamiczna, nierozerwalna rodzina;
   
 2. Historyzm (opanowanie czasu, prowadzące do znajomości i rozumienia historii w stopniu pozwalającym podejmować decyzje dotyczące przyszłości);
   
 3. Stosunek do prawdy: wytworzone pojęcie prawdy obiektywnej (realizm teoriopoznawczy);
   
 4. Prawo prywatne zdecydowanie oddzielone od publicznego (władze państwowe - władca, biurokracja - nie mają prawa mieszać się do prywatnego życia obywateli, ani podporządkowywać swoich stanowisk państwowych własnym interesom. Ostatnio przy okazji „afery taśmowej” naruszono prawo do prywatności urzędników. W cywilizacji bizantyńskiej byłoby to jak najbardziej właściwe; tam wszystko jest polityką);
   
 5. Źródłem prawa, socjologicznie rzecz ujmując, jest wola społeczeństwa (niekoniecznie jednego narodu - może ono być wielonarodowe, jak Polska międzywojenna; w Polsce przedrozbiorowej źródłem prawa była wola decyzyjnej części społeczeństwa - szlachty - ok. 10%, a na Mazowszu nawet 20% z tym, że głównie była to szlachta zaściankowa, ziemiaństwo stanowiło około 0,5%);
   
 6. Istnienie świadomości narodowej (Koneczny podkreślał, że warunkiem powstania tej świadomości jest spełnienie poprzednich wyróżników).

Społeczności zróżnicowane cywilizacyjnie wykazują skłonności do rozpadu. W warunkach pokoju można nimi sterować bizantyńsko, ale w razie problemów zachodzi turanizacja.
Wojna zawsze wpływa na osłabienie cywilizacji łacińskiej. Marszałek Piłsudski dopuszczał tylko tyle cywilizacji łacińskiej, by faktyczny stan wojny informacyjnej nie zniszczył państwa [tak, jak współcześnie Putin]. Podobnie później postępował Churchill. Wojna turanizuje.

Od rewolucji Cromwella łacińskość Wielkiej Brytanii stoi pod znakiem zapytania (Anglia zaczęła budować imperium).
Definicja Petrażyckiego & Piętki: naród to naczelny związek różnokrewny, obejmujący swymi funkcjami wszystkie dziedziny życia.

Cywilizacja łacińska jest pluralistyczna. W tym sensie można mówić o jej pokrewieństwie z cywilizacją żydowską.
Teologia narodu: Sł. Boży Stefan kardynał Wyszyński, św.  Jan Paweł II.
Chrystus: „idźcie i nauczajcie wszystkie narody”.

Naród, podobnie jak rodzina, jest niezastąpiony.

Geneza cywilizacji łacińskiej


Proces formowania c.ł. zaczął się od procesów poznawczych, tj. w cywilizacji grecko-ateńskiej, ale prawdopodobnie Grecy jeździli po „software” już do kapłanów egipskich. Po powrocie owi mędrcy nauczali publicznie. Wiedza w starożytnym Egipcie była wykorzystywana praktycznie i do sterowania ludźmi, natomiast mędrców greckich interesowała prawda sama dla siebie, dostępna dla wszystkich (bez prawdy cywilizacja łacińska się nie utrzyma).

Następnie Republika Rzymska, z prawem podporządkowanym etyce.

Trzeci stopień tworzenia cyw. łacińskiej: Kościół wprowadził etykę katolicką. Niezależność Kościoła od państwa, konieczność etycznego postępowania osób publicznych, oraz katolicki uniwersalizm [i chyba też personalizm - dop. MT].

W miejsce niszczonego bizantynizmu może wejść turańszczyzna - dlatego musimy wspierać łacińskość.

[na następnej stronie znajdują się clipy YouTube z rejestracją seminarium oraz lista zalecanych lektur]
 

 
str. 1 z 2   następna strona »
1881 odsłon  średnio 5 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: cywilizacja łacińska, nauka porównawcza o cywilizacjach, nauka o cywilizacjach, cywilizacja polska, doc. Kossecki, Józef Kossecki, Kossecki, historia, cybernetyka, Piłsudski, II RP, psychopatologia środków antykoncepcyjnych.
 
Kłamstwo powinno się zwalczać prawdą, a nie pałką policyjną.

login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
linki, cytaty, nowiny
Nie ma jednego nacjonalizmu!
Wedle obiegowej opinii: nacjonalizm jest tożsamy z szowinizmem, ksenofobią, rasizmem i promocją supremacji białej rasy.
Nacjonalizm a Kościół Katolicki
Rozmowa Mediów Narodowych - K. Smuniewski, M. Jelonek
Prof. Bartyzel: Próba teoretyzacji pojęcia «prawica»
W historii [...] tego błyskawicznie rozprzestrzeniającego się słowa do najpoważniejszych zmian podstawowego kręgu znaczeń potocznie z nim kojarzonych zaliczyć należy:
Co mi dały feministki – normalizacja poważnych zaburzeń
Feminizm powinien przestać wreszcie być postrzegany jako ruch prokobiecy [...] tak samo lobby LGBT nie sprzyja homoseksualistom, a tym, którzy na wykorzystywaniu naiwności konkretnych osób zarabiają, lobby proaborcyjne nie sprzyja kobietom, lecz dostarcza klinikom przychodów, lobby gender nie sprzyja osobom zagubionym – pogrąża ich w niejasnej sytuacji pod pretekstem “bycia sobą” [...]
Jasna Góra: 5. Pielgrzymka Młodzieży Narodowej
„Módlmy się szczególnie gorąco, abyśmy pozostali czystymi nacjonalistami i patriotami, żeby nie było w nas żadnego szowinizmu, żadnej nienawiści, pogardy. Nawet, jeżeli inni nas krzywdzą, okazują nam czarną niewdzięczność, pomawiają nas o wszystko, co najgorsze, gardzą nami – nam nie wolno w ten sposób postępować. Trzymajmy się czystego nacjonalizmu, jako cnoty” – wezwał ks. Roman Kneblewski.
Spotkania z działaczami Ruchu Narodowego
Spotkania w całym kraju. Wszyscy są zaproszeni :) #NarodowaMobilizacja
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Nowy horyzont
MatiRani → Mufti Turbanator
Re: Nowy horyzont
Mufti Turbanator
Re: Akapit
Marek Stefan Szmidt → Mufti Turbanator
Re: Co narodowcy mówią na spotkaniach?
Mufti Turbanator → Marek Stefan Szmidt
Re: Co narodowcy mówią na spotkaniach?
Marek Stefan Szmidt → Mufti Turbanator
Re: Media Narodowe doganiają Gazetę Polską
Marek Stefan Szmidt → Mufti Turbanator
Re: Debata „Rasizm i faszyzm w [...]
Marek Stefan Szmidt → Mufti Turbanator
"Oślica Balaama" na Targach Wydawców Katolickich
Mufti Turbanator
Re: Feminizm za klauzurą?
Mufti Turbanator → Marek Stefan Szmidt
Re: Feminizm za klauzurą?
Marek Stefan Szmidt → Mufti Turbanator
Re: Judaizm pozwala na ekshumację
MatiRani → Piwowar
Re: A na deser - metafizyka!
Mufti Turbanator → Christophoros Scholastikos
Re: A na deser - metafizyka!
Christophoros Scholastikos → Mufti Turbanator
Re: „Azyl”. O co chodzi?
Mufti Turbanator
więcej…