Obecność
strona główna · działy · tagi · o autorze · szukaj · Polacy.eu.org  
 

Historia2014.08.30 11:38 09.20 17:33

Cywilizacja bizantyjska (cz. 2 z 2)

 

Notatki z seminariów doc. Kosseckiego, 20 V i 3 VI 2014 r.

 
Klasyczne Bizancjum to klucz do zrozumienia zarówno Unii Europejskiej, jak Rosji i Polski (i tej socjalistycznej, i tej współczesnej).
 
Po ogłoszeniu przez p. doc.  Kosseckiego na poprzednim seminarium wyników obliczeń wpływów poszczególnych państw na sterowanie międzynarodowe w 2013 r., wywiązała się dyskusja dotycząca zastosowanej metodologii.
  • Autor metody zastrzegł, że do jej poznania nie wystarczy samo zapoznanie się z publikowanymi materiałami, zatem przynajmniej niektóre z zarzutów są w najlepszym razie pochopne.
  • Stal jest traktowana jako miernik, a nie przyczyna sprawcza. Jest wciąż miarodajna jako tworzywo broni i realnych inwestycji.
  • Formalno-prawna własność przemysłu potęgotwórczego jest zaniedbywalna o tyle, że w każdej chwili może on zostać znacjonalizowany - a znajduje się na obszarze danego państwa.
  • Informacja nie musi być kluczem do mocy swobodnej w świecie realnym. Teraz tego rodzaju „słabe” informacje dominują, nawet w nauce.
Po formalnym podziale Cesarstwa (koniec IV w.) na Wschodnie i Zachodnie, to pierwsze wytworzyło specyficzną cywilizację, która pozwoliła mu przetrwać jeszcze tysiąc lat. Istotne było utrzymanie w spójności wchodzących w jego skład różnych cywilizacji wschodnich.

Od V w. cesarza koronował patriarcha. Stopniowo zachodziło różnicowanie się obu odłamów chrześcijaństwa - wschodnie stanowiło ideologię państwową. Misja cesarza była również misją religijną, stąd jego kierownictwo religijne i polityczne nad Kościołem. Skoro wiara była ideologią państwową, państwo służyło jej szerzeniu (ale w Bizancjum innowierców nie prześladowano). Księża byli ideologicznymi funkcjonariuszami państwa. Legalna opozycja przeciw władzy była niemożliwa.

Formalnie nie było wymogu dynastycznego dziedziczenia, ale elekcja. Często obalano władzę cesarza w drodze rewolny lub przewrotu pałacowego. Z 88 cesarzy tylko 37 zmarło naturalną śmiercią w trakcie sprawowania władzy. Jednak rozbieżność między doktryną a rzeczywistością nie zawsze występowała. Przewroty nie dezorganizowały życia, odbywały się najczęściej w ścisłym gronie.

Struktury cywilizacyjne są trwalsze od ideologii.
Kodeks Justyniana praktycznie kodyfikował prawo rzymskie (w Rzymie nie odczuwano potrzeby szczegółowej kodyfikacji prawa - było mocno zrośnięte z etyką, natomiast w Bizancjum ze względu na różnorodność cywilizacyjną nie było już takie oczywiste).

Cesarz był źródłem prawa, sędzią, dowódcą, głową Kościoła… Powstała nawet ideologia imperialna (Euzebiusz z Cezarei). Ideę wszechobecności cesarza wyrażało powszechne rozmieszczanie jego wizerunków.

W praktyce Bizancjum to system sterowania stacjonarny, a nie dynamiczny. (por. wikipedia.org -dop. MT)

W kulturze rosyjskiej mamy silne wpływy bizantynizmu. Dla niego z kolei naturalna jest monarchia.
Istnienie legalnej opozycji w dzisiejszej Rosji jest elementem łacińskim.
Dominujące w bizantynizmie są motywacje prawne. Kształtuje się rozbudowany aparat biurokratyczny, administracja. Funkcjonuje system cechowy, w dziedzinach przemysłowych korporacje i monopole, wszystko kontrolowane przez biurokrację państwową. Zbiurokratyzowanie gospodarki z jednej strony jej szkodziło, ale z drugiej pozwalało przetrwać kryzysy.

Dochody publiczne pochodziły, prócz podatków, z własności państwowej (nie tylko ziemi, ale także środków produkcji przemysłowej i rolnej, oraz własności miejskiej) oraz świadczeń nadzwyczajnych (w formie robocizny, w naturze itd.) Stopniowo obciążenia klasztorów i możnych malały, spadając na barki biedoty. Tendencja przekształcania się w monarchię orientalną zwiększało wydatki na dwór.

Definicje masona:
  • członek loży;
  • wyznawca masonerii (ideologii);
  • cybernetyczny: realizuje ideologię masonerii.
Stosowana była kontrola cen, a także regulacje importu i eksportu.

Nauka rozwijała się tylko o tyle, że konserwowano stary dorobek i go nauczano, ale nie tworzono nowych, oryginalnych dzieł („całą mądrość można znaleźć w przeszłości”). Edukowano zarówno chłopców, jak dziewczęta - pod warunkiem, że ich rodzice mogli sobie na to pozwolić. Niemniej jednak w praktyce kobiety nie bywały urzędniczkami.

Konflikty społeczne były spychane pod ziemię. Dopiero gdy cesarz upadał, interpretowano to jako sprzeniewierzenie się boskiemu posłannictwu i można było na niego narzekać. (Analogia do okresu komunizmu, np. traktowania postaci Stalina; aczkolwiek dopiero aresztowanie Berii, a nie śmierć wielkiego maszynisty lokomotywy historii, zakończyła mentalnie epokę stalinizmu.)

Polskie wydanie „Mein Kampf” jest skrócone. Oryginał liczy ponad 600 stron.
Bizancjum musiało uciekać się do przymusu prawnego, ponieważ osłabiało zdolności samosterownicze ludzi.

Bizancjum pod względem cywilizacyjnym górowało nad ówczesną Europą, średniowieczna Europa była pod jego urokiem, dwory europejskie starały się na nim wzorować. Próby odtworzenia Bizancjum wywoływały tarcia między Kościołem a władzami świeckimi.  

 
str. 1 z 2   następna strona »
6523 odsłony  średnio 3,7 (3 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: cywilizacja bizantyńska, cywilizacja bizantyjska, Bizancjum, Unia Europejska, nauka porównawcza o cywilizacjach, doc. Kossecki, Józef Kossecki, udział w sterowaniu międzynarodowym, historia, cybernetyka, sterowanie międzynarodowe, metodologia.
Re: Cywilizacja Bizantyjska (cz. 2 z 2) 
MatiRani, 2014.09.03 o 20:54
U Maruchy o Grunwaldzie, w którym to dzialal aktywnie Kossecki, nieco:
+marucha.wordpress.com
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
 
Kłamstwo powinno się zwalczać prawdą, a nie pałką policyjną.

login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
najnowsze komentarze
Re: Rosja: zacieśnianie kontroli nad niezależnymi [...]
MatiRani → Swiatowid
Re: Niemcy. „Za duże dla Europy, za małe dla [...]
MatiRani → Piotr Świtecki
Re: Niemcy. „Za duże dla Europy, za małe dla [...]
GPS → Piotr Świtecki
Re: Czy Polacy.eu.org to portal antysemicki?
Piotr Świtecki → Swiatowid
Re: Czy Polacy.eu.org to portal antysemicki?
Swiatowid → Piotr Świtecki
Re: Rosja: zacieśnianie kontroli nad niezależnymi [...]
Swiatowid → MatiRani
Re: Rosja: zacieśnianie kontroli nad niezależnymi [...]
MatiRani → Piotr Świtecki
Re: Kompleksy "Made in Poland"
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
Re: Ruskie onuce czerwonej zarazy
Piotr Świtecki → Marek Stefan Szmidt
Re: Ruskie onuce czerwonej zarazy
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
Re: Ruskie onuce czerwonej zarazy
Piotr Świtecki → Marek Stefan Szmidt
Re: Ruskie onuce czerwonej zarazy
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
Dedykacja
Piotr Świtecki
Re: Trzy dni w Polin
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
więcej…