Obecność
strona główna · działy · tagi · o autorze · szukaj · Polacy.eu.org  
 

Idee2013.12.28 17:23 19:59

Wyróżniki cywilizacyjne cd. Małżeństwo i rodzina

 

Notatki z seminarium doc. Kosseckiego, 3 grudnia 2013 r.

 
Cywilizacje różnią się stosunkiem do pięciu kategorii bytu. Inaczej je hierarchizują, a nawet nie każda cywilizacja jest pełna, tj. w ogóle określa swój stosunek do wszystkich kategorii.
 
Wyróżniki cywilizacyjne determinują charakter cywilizacji, warunkują kierunek rozwoju społecznego. Wg Konecznego wszystkie wyróżniki należą do kategorii duchowych (więcej o quincunksie w jednej z wcześniejszych notek).
 
 1) Dobro     2) Prawda  kategorie
duchowe
 3) Piękno 
 4) Dobrobyt   5) Zdrowie  kategorie
materialne
 

Pierwszym wyróżnikiem cywilizacyjnym wg Konecznego jest istnienie nierozerwalnego, monogamicznego małżeństwa oraz rodziny wyemancypowanej spod władzy rodu.
Wg Konecznego związane jest z tym poszanowanie godności ludzkiej. Materialnym fundamentem takiego podejścia jest istnienie własności prywatnej.

W społeczeństwach monogamicznych kobieta staje się pełnoprawnym członkiem społeczeństwa, praca przestaje być spychana na nią, niewolników lub chłopów pańszczyźnianych i ostatecznie zmianie ulega stosunek do pracy: praca przestaje hańbić.

Przypomnienie:
Model to odwzorowanie na bazie empirii.
Wzorzec to dedukcyjne wyprowadzenie opisu przedmiotu.
Monogamiczna, nierozerwalna rodzina wymaga istnienia nie tylko prywatnej własności, ale również dziedziczenia majątku rodziców przez dzieci (p. trójprawo: rodzinne, majątkowe i spadkowe). Chęć przekazania dzieciom majątku i kultury (→ majątek energetyczny i informacyjny) staje się potężnym bodźcem działalności gospodarczej i ogólnocywilizacyjnej.

Rozdzielenie etyki i ideologii zostało uwzględnione dopiero w późniejszych pracach Pana Docenta.
Materialny postęp zmienia otoczenie, ale nie wnętrze człowieka.
Psychologia społeczeństw, w których poligamia uważana jest za normatywną formę małżeństwa jest całkowicie odmienna od psychologii społeczeństw monogamicznych. Kobieta jest w społeczeństwach poligamicznych traktowana jak własność mężczyzny (feminizm mógł powstać tylko w cywilizacji łacińskiej). Wynika to z zasady bezwzględnego podporządkowania słabszego silniejszemu, z czym łączy się despotyzm władcy państwa oraz zasada podporządkowania dzieci woli ojca. Nie istnieje też własność prywatna poddanych, gdyż wszystko jest własnością władcy (stąd, nie ma dziedziczenia majątku rodziców). Łączy się z tym zabijanie wszelkiej indywidualności, poczynając od wychowania domowego pod bezwzględną władzą ojca, a kończąc na wychowaniu państwowym pod bezwzględnymi rządami władcy. Pogarda dla pracy: jest ona spychana na najsłabszych. Wynikiem tego jest brak indywidualnej twórczości i zastój ogólnocywilizacyjny, czego przykładem wg Konecznego były dawne poligamiczne kultury cywilizacji arabskiej, podczas gdy z przezwyciężaniem poligamii łączyła się dynamizacja ich rozwoju.

Z badań empirycznych Konecznego wynika, że nigdzie w społeczeństwach poligamicznych nie wykształciło się prawo prywatne całkowicie odrębne od publicznego, nie powstała etyka autonomiczna (niezależna od rozporządzeń władzy państwowej), ani nie nastąpiła pełna emancypacja rodziny spod władzy rodu.

Powyższe ujęcie - konecznańskie, choć nie zawsze było w jego pracach podawane explicite.

Rosja jest przynajmniej od XVII wieku mieszanką cywilizacyjną, z elementami także cyw. łacińskiej; główny nurt to turańszczyzna z bizantynizmem, przy czym w czasach kryzysu degraduje do cywilizacji turańskiej.
Osłabianie rodziny monogamicznej, np. poprzez wprowadzanie rozwodów, niezależnie od intencji tych, którzy to robią, przygotowuje grunt społeczny pod twardą, despotyczną władzę. Statystycznie rzecz ujmując, najsilniej godzi w dobro kobiet i dzieci.
Monogamia z dopuszczalnością rozwodu to "półmonogamia".
Silniejszy zaczyna dominować nad słabszym, czego przykładem jest zabijanie nienarodzonych, potem eutanazja, "łowcy skór" itd.

Wg Konecznego w cywilizacjach turańskiej i arabskiej występowała całkowita poligamia, w bramińskiej i chińskiej częściowa. W wielkich, wysoko zorganizowanych cywilizacjach po raz pierwszy monogamia pojawia się w cywilizacji żydowskiej, nie jest jednak konsekwentna, bo dopuszcza rozwody. Podobnie w bramińskiej.

W cybernetyce mamy dwa rodzaje bodźców: energetyczne i informacyjne. Za Petrażyckim i Piętką bodźce energetyczne (finansowe, witalne itd.) lub groźbę ich zastosowania nazywa się pomocniczym ciśnieniem normatywnym, natomiast normy autonomiczne działają w wyniku zasadniczego ciśnienia normatywnego (hydrauliczna terminologia była, jak widać, szeroko stosowana na przełomie wieków, by przypomnieć choćby różne wypierania i głębie freudowskiej psychoanalizy - MT).
Nb. właśnie dzięki normom autonomicznym żydzi przez dwadzieścia wieków obchodzili się bez swojego państwa (nie należy tu jednak zapominać o wewnętrznych instytucjach społeczności żydowskich, dysponujących przecież sankcjami, aż po szczególnie dotkliwą sankcję wykluczenia - MT)
W kierunku monogamii szła cywilizacja rzymska (monogamię wprowadza za czasów republiki, jeszcze nie było chrześcijaństwa, ponadto zrobiła wielki krok w kierunku równouprawnienia kobiet - kobieta wprawdzie nie mogła być senatorem, ale uzyskiwała pełnię praw cywilnych - w szczególności majątkowych - od momentu urodzenia czwartego dziecka).
Później w kierunku równouprawnienia kobiet szedł Kościół Katolicki i wychowana przezeń cywilizacja łacińska.

Dopiero monogamiczna rodzina implikuje zastąpienie instytucji zemsty rodowej państwowym wymiarem sprawiedliwości.

Norbert Boratyn: "jeżeli dana władza jest za rozwodami i przeciw pełnej monogamii, to prędzej czy później zaczyna się przeradzać w despotyzm".

Istnieją obiektywne prawa socjologii cywilizacji; intencje ani zamiary rządzących nie mają wobec nich znaczenia. 
 
Piękno, dobrobyt, zdrowie były omawiane przed wakacjami.
Następne zajęcia poświęcone będą historyzmowi - bardzo istotnej cesze, świadczącej o najwyższym uorganizowaniu cywilizacyjnym.
Ilustracja pochodzi ze strony PCh24.pl 

 
3478 odsłon  średnio 5 (6 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: doc. Kossecki, Koneczny, wyróżniki cywilizacyjne, cybernetyka, nauka o cywilizacjach, Kossecki, socjocybernetyka, rodzina, własność prywatna, emancypacja, feminizm, kobieta, aborcja, eutanazja, małżeństwo, monogamia.
Re: Wyróżniki cywilizacyjne cd. Małżeństwo i rodzina 
Christophoros Scholastikos, 2013.12.30 o 00:02
Fajna uwaga z tym, że feminizm tylko w łacińskiej mógł się urodzić. Jak tu nie mówić, że od dobrobytu potrafi się w pupie poprzewracać?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Małżeństwo i rodzina - nagranie z seminarium doc. Kosseckiego 
Piotr Świtecki, 2014.01.04 o 21:20
Pojawiło się nagranie audio seminarium: +www.youtube.com
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Małżeństwo i rodzina - nagranie z seminarium doc. Kosseckiego 
Malawanda, 2014.01.10 o 19:56
No, właśnie, bo wszystko kręci się wokół kasy ( rodzinnej przecież)Jasne, że dochtór myśli unicestwić nasze przemyślenia odnośne kasy! bo Proszę Ciebie, tak niestety jest. I wtedy nie masz wpływu na rzeczy ważne. Chodzi o kasę przecież? Ale nie martw się, bo Ci pomogę :-pilnuj rzeczy
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Małżeństwo i rodzina - nagranie z seminarium doc. Kosseckiego 
Piotr Świtecki, 2014.01.11 o 09:45
Żeby "mieć wpływ na rzeczy ważne" - jak rozumiem, chodzi o rzeczy w istotnej skali? - to trzeba mieć kasę, tak.

Ale żeby zacząć się zajmować rzeczami innymi, niż tylko kasa, to już zależnie od typu osoby może wystarczyć minimum kasy na podstawowe potrzeby - i już, osoba zajmuje się czym innym, na przykład bujaniem w obłokach ;)

Pozdrawiam!
PS Pewnie nic nie zrozumiałem :(
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
 
Kłamstwo powinno się zwalczać prawdą, a nie pałką policyjną.

login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
najnowsze komentarze
Re: Rosja: zacieśnianie kontroli nad niezależnymi [...]
MatiRani → Swiatowid
Re: Niemcy. „Za duże dla Europy, za małe dla [...]
MatiRani → Piotr Świtecki
Re: Niemcy. „Za duże dla Europy, za małe dla [...]
GPS → Piotr Świtecki
Re: Czy Polacy.eu.org to portal antysemicki?
Piotr Świtecki → Swiatowid
Re: Czy Polacy.eu.org to portal antysemicki?
Swiatowid → Piotr Świtecki
Re: Rosja: zacieśnianie kontroli nad niezależnymi [...]
Swiatowid → MatiRani
Re: Rosja: zacieśnianie kontroli nad niezależnymi [...]
MatiRani → Piotr Świtecki
Re: Kompleksy "Made in Poland"
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
Re: Ruskie onuce czerwonej zarazy
Piotr Świtecki → Marek Stefan Szmidt
Re: Ruskie onuce czerwonej zarazy
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
Re: Ruskie onuce czerwonej zarazy
Piotr Świtecki → Marek Stefan Szmidt
Re: Ruskie onuce czerwonej zarazy
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
Dedykacja
Piotr Świtecki
Re: Trzy dni w Polin
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
więcej…