Obecność
strona główna · działy · tagi · o autorze · szukaj · Polacy.eu.org  
 

Polska2012.11.21 16:13 2013.02.14 20:41

Opór bierny i opór czynny

 
 
Coraz jaśniejsze jest dla coraz większych grup społeczeństwa, że znajdujemy się pod czymś w rodzaju miękkiej okupacji.
 
Niestety, historia kołem się toczy. Szczególnie nasza... Tym bardziej może nam być nauczycielką życia.

Marsze z okazji Święta Niepodległości pokazały, że mało komu jest po drodze z oficjalnymi władzami. Że nawet nie sympatyzującym z ONRem, Młodzieżą Wszechpolską czy Gazetą Polską Polakom bliżej jest do tych organizacji, niż do pilnujących nie wiadomo czyich interesów "elit".

To Marsz Niepodległości był prawdziwym, pluralistycznym, autentycznie łączącym Polaków pochodem. Nie dęta hucpa Prezydenta.

"Elity" w rewanżu pluły etykietkami "nacjonalistów" (jakby to był epitet! same się narodu najwidoczniej brzydzą!) i "antysemitów".
Miały dla Polaków świętujących niepodległość gaz łzawiący i gumowe kule.

Coraz więcej osób nie czuje związku ani z bieżącymi zarządcami państwa, ani z opozycją, dostrzegając świadomie, lub intuicyjnie wyczuwając w ich hałaśliwych, pozorowanych działaniach jedynie mający pacyfikować niezadowolenie społeczne teatr.

Coraz mniejsze jest poczucie, by rządzący i "elity" reprezentowały nasze interesy.

I choć bardzo to smutne, że historia się powtarza, można odnaleźć tej "powtórki z historii" zalety. Nie jesteśmy sami, stoją za nami pokolenia hartowane w podobnych warunkach. Możemy (byle twórczo!) korzystać z ich doświadczeń.

Przeglądając strony Muzeum Powstania Warszawskiego, trafiłem na film o walce cywilnej i biernym oporze. W pewnym momencie w jego tle pokazywany jest tekst Kodeksu Moralności Obywatelskiej. Dziwna sprawa - tego tekstu nie udało mi się znaleźć w sieci w całości. Pokazywany na filmie fragment wydłubałem ze zrzutów ekranu, służy za ilustrację.

Co możemy zrobić teraz? Może zastanowić się nad współczesną wersją Kodeksu? Spisać, postępować zgodnie z nim i zaproponować to samo szerszym środowiskom?

Poniżej załączam informacje wyszperane w sieci.

W latach 1939-45 ruch oporu w Polsce przybrał dwojaką formę: oporu zbrojnego i cywilnego. Opór cywilny oznaczał m.in. sabotaż, samopomoc i samokształcenie. Dzięki masowemu uczestnictwu i wytrwałości społeczeństwa, niektóre dziedziny życia zostały zorganizowane przez niezależne, dobrze rozwinięte struktury, działające wbrew zarządzeniom okupanta.

Przez kilka wojennych lat tajne szkoły, w tym średnie i wyższe, organizowały lekcje i wykłady, wydawały matury i dyplomy. Masowo kolportowano konspiracyjne pisma. Akcje bojkotu proniemieckich gazet, instytucji, kin i teatrów prowadzonych przez okupanta uzupełniały politykę oporu. To dzięki poparciu ogółu społeczeństwa (nie składającego się przecież w większości z żołnierzy podziemia!) możliwe było funkcjonowanie rozległej konspiracji, podziemnego państwa.
(źródło: +www.h-net.org)

[...] Z tamtego okresu pochodzi konspiracyjny dekalog moralności obywatelskiej, znany pod nazwą, "BOJKOT NAJEŹDŹCY":
"Zanim padnie rozkaz działania otwartego, przypominamy powszechne hasło, które jest naszą siłą obronną: bojkot najeźdźcy i pogarda dla wroga. Polacy i Polki! Zapamiętajcie nazwiska wszystkich zdrajców, ostrzegajcie chwiejnych, pouczajcie nieświadomych, czuwajcie wszędzie i o każdej porze! Pamiętajcie o następujących powszechnie obowiązujących zasadach:
1* Twoim językiem ojczystym jest język polski. Nie masz się uczyć pod batem języka wroga. A jeśli znasz jego mowę, nie używaj jej. Nie ułatwiaj najeźdźcy nieproszonego pobytu w twej ojczyźnie. Na wszystkie zapytania odpowiadaj po polsku - nie rozumiem! Nie wolno ci wskazywać wrogowi adresu ani drogi (chyba, że fałszywie). Pohamuj wrodzoną polską uprzejmość i gościnność: Niemiec i bolszewik to nie gość ani turysta.
2* Hańbą jest wywieszanie dwujęzycznych szyldów i ogłoszeń. Hańbą jest reklamowanie się w gadzinowych pismach niemieckich i polskich. Uczciwy Polak omija takie lokale i firmy. Należy bojkotować wydawnictwa, książki i mapy niemieckie. Nie wolno kupować gazet wrogich, szczególnie szmatławca, który warszawska ulica nazwała KUR-WAREM.
3* Nie przystawać przed propagandowymi wystawami niemieckimi, nie gapić się na przemarsze, defilady i koncerty wojskowe. Żołnierz okupacyjny, wrogi urzędnik i manifestacje zaborców mają dla ciebie nie istnieć. Na ulicy i w miejscach publicznych zachowuj godność i powagę, nie śmiej się i nie rozmawiaj głośno; możesz trafić do perfidnych zdjęć propagandowych wroga.
4* Kina niemieckie i wszelkie inne imprezy wroga są pod najostrzejszym bojkotem społeczeństwa polskiego. Tańce, zwłaszcza w lokalach publicznych, są dowodem bezwstydu i prowokacją uczuć narodowych. Mizdrzące się do wrogów Polki, mężczyźni bratający się z okupantom, nadskakujący Niemcom kelnerzy i sprzedawcy są piętnowani jako zdrajcy narodowi. [...]
8* Wzajemna współpraca, solidarność i porozumienie między Polakami są nakazem chwili. Wyzyskiwacze niedoli rodaków, oszuści i egoiści muszą być najostrzej tępieni przede wszystkim przez nas samych.
9* W swoim polskim sumieniu rozstrzygnij: jeżeli twoja praca w czymkolwiek umacnia wroga i pomaga mu - zrezygnuj z tej pracy. Pamiętaj i weź to sobie na przykład: robotnicy polscy odmówili pracy w przejętych przez Niemców fabrykach broni.
10* W każdym miejscu i o każdej porze na ziemi naszej wróg musi stać wobec naszego nie przejednanego oporu naszego bojkotu. Organizujcie ten bojkot, rozpowszechniajcie jego hasła, wciągajcie do niego wszystkie Polki i wszystkich Polaków, bez różnicy wieku i stanu! Sami bądźcie na każdym kroku przykładem, nie ustawajcie w działaniu! Nasza niezłomna wola zbiorowa da nam siły do przetrwania, a wrogowi utrudni życie. Z ust do ust niech się szerzy miedzy wszystkimi Polakami dzisiejsze hasło walki i oporu: Bojkot najeźdźcy!".
(za recenzją na stronie +merlin.pl

 
6959 odsłon  średnio 4,9 (10 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: MPW, Muzeum Powstania Warszawskiego, kodeks moralności, kodeks moralności obywatelskiej, okupacja, miękka okupacja, mały sabotaż, II woja światowa, historia, Polska, opór, ruch oporu, opór cywilny, bierny opór, Stefan Korboński, walka cywilna.
Re: Opór bierny i opór czynny 
Christophoros Scholastikos, 2012.11.21 o 20:04
Szalenie inspirujące. Co prawda część z tych zasad stosuje się intuicyjne ale wyartykułowane wyglądają pięknie. Warto dać do przeczytania, jeśli ktoś czyta..
pzdr
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Opór bierny i opór czynny   
Lona, 2012.11.21 o 22:12
Do poczytania, tylko? Nie rozwalaj mnie Christo :)))
A może tak propagować kupowanie w sklepach stworzonych w oparciu o kapitał polski. Zrobić listę takich sklepów, producentów.
Tłumaczyć ludziom, ze kupowanie w takich sklepach to wkładanie kasy do swojego portfela.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Opór bierny i opór czynny 
Toja, 2012.11.22 o 15:28
Trzy razy TAK!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Opór bierny i opór czynny 
Christophoros Scholastikos, 2012.11.23 o 13:22
Tu się głównie pisze :). A, no i czyta jeszcze. To bardzo bardzo wiele i jednocześnie ultra mało. Taki szczęśliwy paradoks. Oczywiście lepiej by było, "żeby się robiło" więcej. Ja jestem wierny zasadzie, że pisanie to tylko część działania. Natomiast jeśli byś zaczęła robić taką listę sklepów o kapitale polskim lub usługodawców czy producentów wszelakich, to bardzo bym się ucieszył :). Aha i jeszcze mam wymaganie takie, że mają się przykładać do tego co robią bo za fuszerę nie zapłacę nawet Polakowi.

Najbardziej w Twoim komentarzu cenię podryg w kierunku pozytywnych projektów. Lubię gdy ktoś w tę stronę uruchamia swoje zwoje mózgowe. :)
Twój powyższy pomysł to sposób na wdrożenie tych zasad. Przełożenie na konkret. Tego nam brakuje dojścia konsekwentnie do końca wątku.
Kupujemy tylko u Polaków? Ok, ale jak to zrobić?
Kłaniam!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Opór bierny i opór czynny 
Jacek, 2012.11.21 o 20:32
Na Śląsku stoją dwujęzyczne tablice.
W mojej firmie zaś dwujęzyczne (niem. i polski) teksty na tablicy ogłoszeń -hańba!
Czyli okupacji ciąg dalszy.
A ludzie przechodzą obojętnie - stopień zniewolenia.
Regionalizacja Ojczyzny -kolejny sztylet.
Zapowiedź euro- szczyt głupoty.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Opór bierny i opór czynny 
w.red, 2012.11.21 o 22:30
W tekście modyfikacje raczej będą nieliczne. Można "żywcem" przepisywać :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Opór bierny i opór czynny 
Adam39, 2012.11.21 o 22:57
Tekst po niewielkiej korekcie, uważam że jest aktualny obecnie jaknajbardziej. Trzeba go jak najszerzej powielić i stosować, ponieważ dzisiaj również jesteśmy zniewalani okupacyjną, uzurpatorską, antypolską władzą.
Przyznam, mimo iż wcześniej nie znałem tych zaleceń władz Podziemnej Polski w całości, lub wyleciały mi z pamięci, to i tak intuicyjnie zawsze staram się tak postępować, by nie ułatwiać wrogom indoktrynacji i nie pozwalm się, na ile jestem w stanie, im zniewalać.
Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Opór bierny i opór czynny 
janekk, 2012.11.22 o 11:21
Mufti
czy naprawdę jedyną drogą jest bojkot i konspiracja albo wysadzanie rządzicieli w powietrze. Zdaje się że nie jest jeszcze zabronione zakładanie partii politycznych które byłyby autentycznie pronarodowe ale jednocześnie nie jakieś elitarne czyli tylko dla młodzieży (MW) albo tylko dla wierzących jak ONR (tak mi się wydaje) Takie niszowe organizacje są chyba nawet na rękę rządzącym stwarzając pozory opozycji tolerowanej przez demokratyczną, a jakże władzę
Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Opór bierny i opór czynny 
Piotr Świtecki, 2012.11.22 o 14:58
W praktyce tak to wygląda, jak wygląda - był LPR, była Samoobrona, było sporo okrzyczanych "oszołomami" polityków, z których działalności nic nie wyniknęło.
Jeśli nie możemy się dogadać sami ze sobą, to jak możemy zrobić coś wspólnie, co na dodatek zwycięży niezwykle wyrafinowane i subtelne siły przeciwne?
Dlatego wydaje mi się, że musimy najpierw się "oczyścić" sami, nauczyć dostrzegać co jest rzeczywistością a co mirażami, nauczyć rozmawiać i współdziałać. Partie czy ruchy społeczne powinny być naturalnym skutkiem takich podstawowych działań. Na dodatek te podstawy może każdy robić we własnym zakresie, na miarę sił i umiejętności. Bez tworzenia łatwych do opanowania lub rozsadzenia struktur.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Opór bierny i opór czynny 
MatiRani, 2012.11.22 o 14:24
To mi sie pdoba!
... sabotaż, samopomoc i samokształcenie...
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Opór bierny i opór czynny 
Piotr Świtecki, 2012.11.22 o 14:56
Prawda? Coś okazuje się POZYTYWNEGO proponowali nasi przodkowie!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
 
Kłamstwo powinno się zwalczać prawdą, a nie pałką policyjną.

login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
najnowsze komentarze
Re: Rosja: zacieśnianie kontroli nad niezależnymi [...]
MatiRani → Swiatowid
Re: Niemcy. „Za duże dla Europy, za małe dla [...]
MatiRani → Piotr Świtecki
Re: Niemcy. „Za duże dla Europy, za małe dla [...]
GPS → Piotr Świtecki
Re: Czy Polacy.eu.org to portal antysemicki?
Piotr Świtecki → Swiatowid
Re: Czy Polacy.eu.org to portal antysemicki?
Swiatowid → Piotr Świtecki
Re: Rosja: zacieśnianie kontroli nad niezależnymi [...]
Swiatowid → MatiRani
Re: Rosja: zacieśnianie kontroli nad niezależnymi [...]
MatiRani → Piotr Świtecki
Re: Kompleksy "Made in Poland"
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
Re: Ruskie onuce czerwonej zarazy
Piotr Świtecki → Marek Stefan Szmidt
Re: Ruskie onuce czerwonej zarazy
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
Re: Ruskie onuce czerwonej zarazy
Piotr Świtecki → Marek Stefan Szmidt
Re: Ruskie onuce czerwonej zarazy
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
Dedykacja
Piotr Świtecki
Re: Trzy dni w Polin
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
więcej…