Obecność
strona główna · działy · tagi · o autorze · szukaj · Polacy.eu.org  
 

Religia2012.02.17 19:14 02.18 10:35

Różaniec

 

Duchowy globalizm (1)

 
„Klepanie zdrowasiek” jest jednym z popularniejszych pejoratywnych określeń praktyk katolickich. Tymczasem sznury modlitewne są spotykane w różnych religiach.
 
Najbardziej znane sznury modlitewne to oprócz koronki (różańca) buddyjska i hinduistyczna mala oraz muzułmański tasbih (tespih). Dzięki nim można skupić się na prostej, powtarzalnej praktyce (np. wielokrotnym recytowaniu mantry, wykonywaniu serii pokłonów) bez rozpraszania liczeniem. Przesuwanie paciorków może też, angażując ciało, pomagać w skupieniu.

Katolicka modlitwa różańcowa na tym tle wydaje się skomplikowana. Nie każdy zdaje sobie sprawę, a i nie wszędzie i nie zawsze jest to jasno opisane, że modlitwa ta polega na przeżywaniu wraz z Maryją kluczowych wydarzeń z Jej życia i życia Jej Syna, tzw. Tajemnic Różańca.

Dlaczego „przeżywaniu”? Dlatego, że forma nie jest tu ściśle określona ani narzucona. Zależy od predyspozycji i dyspozycji modlącego się. Może to być po prostu wysłuchanie czytanej treści danej Tajemnicy lub krótkie, hasłowe przypomnienie sobie jej w myślach. Może też być dłuższe rozważanie (medytacja). Albo trwająca w czasie odmawiania kolejnych „Zdrowaś Maryjo” kontemplacja danej Tajemnicy.

Przy okazji warto jednoznacznie określić znaczenie tych terminów, ponieważ daje się zauważyć nawet na stronach poświęconych modlitwie różańcowej niejakie pomieszanie.
Medytacja jest aktywnym, głównie intelektualnym sposobem modlitwy. Skupiamy się na medytowanych treściach, rozpatrujemy bogactwo ich znaczeń, podążamy za skojarzeniami.
Kontemplacja natomiast ma charakter bierny, opiera się raczej o zmysły i uczuciowość. Jest trwaniem, a nie działaniem, w obecności Osób i kontemplowanych wydarzeń.
Bardzo dobrą podstawą do poznania i posmakowania obu tych „technik” są rekolekcje ignacjańskie. O nie też oparte jest powyższe rozróżnienie.

Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie zwycięstwem błogosławionej Maryi Dziewicy
(kard. August Hlond)
Na Dalekim Wschodzie, a współcześnie coraz częściej i na Zachodzie, spotyka się jeszcze trzeci rodzaj podobnej praktyki: medytację/kontemplację bezprzedmiotową. W technice tej pozostaje się świadomym i uważnym, ale – jak sama nazwa wskazuje – nie podsuwa się umysłowi żadnych treści, ani nie lgnie do pojawiających się spontanicznie myśli, emocji, wyobrażeń. Ponieważ takie „puszczenie” nurtu świadomości jest dość trudne (proszę spróbować!) najczęściej stosowana jest dodatkowa pomoc, np. liczenie oddechów lub powtarzanie mantry.
Z kolei niezwykle kolorowy, pobudzający wyobraźnię buddyzm tybetański ma w swoim repertuarze praktyki polegające między innymi na plastycznym, ze szczegółami, wyobrażaniu sobie bóstw, energii, czujących istot itd. Również w niektórych zachodnich systemach motywacyjnych czy samo-rozwoju stosowane są elementy kontemplacyjnego wyciszenia i wizualizacje.

Modlitwa różańcowa jest bardzo mocną modlitwą. Nie bez powodu napotyka wściekłość i szyderstwa, jak to można było zobaczyć choćby pod Krzyżem Smoleńskim.
Nie jest też modlitwą łatwą. Jej pozorna nieracjonalność może budzić opór, a monotonia – doznanie nudy i rozproszenie uwagi.

Na Wschodzie mówi się, by „nie sprawdzać”, nie oceniać swojej duchowej praktyki. U nas, że najgorsza taka modlitwa, której nie ma wcale. 
 
Po linku do kłębka:
Krucjata Różańcowa za Ojczyznę
Poprawne odmawianie różańca oznacza odmawianie modlitwy oraz medytację w tym samym czasie. www.padrepio.catholicwebservices.com
Jak odmawiać różaniec
O różnańcu w Wikipedii 

 
1619 odsłon  średnio 5 (4 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: sznur modlitewny, różaniec, mala, medytacja, kontemplacja, Zen, Tybet, religia, religie, chrześcijaństwo, Kościół, praktyka, praktyki religijne, wiara, wizualizacja, wizualizacje, rekolekcje ignacjańskie, jezuici, Ignacy Loyola.
Re: Różaniec 
Zenon Jaszczuk, 2012.02.17 o 21:54
Mufti.
Zaraz zorganizujesz kółko różańcowe. A mieliście unikac tych tematów. Jak pisałem dawno temu. Z tego nie ma wyjścia, bo wszyscy są mądrzejsi od "papieża". Pozdrawiam :-)))
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Różaniec 
Mufti Turbanator, 2012.02.17 o 23:59
Zenon.
Jak to mówią: zdrowy nie potrzebuje lekarza.
Kłaniam się!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Różaniec 
Zenon Jaszczuk, 2012.02.18 o 19:02
Mufti.
Ja wcale nie złośliwie to napisałem. Chciałem jeszcze raz zaznaczyc - dajcie spokój, ale to wasza sprawa.Pisałem od samego początku. Pewnie rok minie a wy, my ani kroku do przodu - i tak będzie nadal. Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Różaniec 
Christophoros Scholastikos, 2012.02.18 o 00:39
najgorsza taka modlitwa, której nie ma wcale.

Ano właśnie :).
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Różaniec 
w.red, 2012.02.18 o 11:42
Oj Efendii, podpisuję się pod tekstem całym sobą. "Różaniec" odmówiony prawidłowo to w moim miemaniu mistrzostwo. Sam jak dotąd z sukcesem, ale tylko osiągnąłem tylko "koronkę". Stąd też polecam to tym którzy mają podobne usposobienie (co to lubią bardziej "quick" i "fast" niż "slow") :D

A "„..puszczenie” nurtu świadomości jest dość trudne.."

Raczysz żartować Efendii. To nie jest trudne. To jest praktycznie nie do osiągnięcia przez wielu ludzi :(
Co nie znaczy że niemożliwe i że nie warto próbować :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Różaniec 
Mufti Turbanator, 2012.02.18 o 22:45
:-))
Ano, próbować trzeba :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Różaniec 
Christophoros Scholastikos, 2012.02.19 o 19:41
Widzę, że jakiś nowy cykl się rozpoczął. Chwała Bogu :).
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
 
Kłamstwo powinno się zwalczać prawdą, a nie pałką policyjną.

login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
linki, cytaty, nowiny
Spotkania z działaczami Ruchu Narodowego
Spotkania w całym kraju. Wszyscy są zaproszeni :) #NarodowaMobilizacja
Krzysztof Tuduj: Mobilizujemy Polaków na 100. rocznicę odzyskania niepodległości!
Polacy muszą nauczyć się rozmawiać o polityce za pomocą argumentów, a nie emocji, by nie dawać sobą manipulować. Do zobaczenia!
Plich: Sprzeciw wobec aborcji nie ma charakteru konfesyjnego
[...] sprzeciw wobec aborcji nie pochodzi z nadprzyrodzonych źródeł poznania prawdy, czyli z Objawienia. Podstawowy porządek argumentacji pochodzi z rozumu naturalnego, do którego używania powołany jest każdy człowiek.
Ciężarówka "German Death Camps" po raz pierwszy wyjechała na ulice Chicago
Do włączenia się do akcji zachęcane są kolejne firmy i osoby prywatne, które będą mogły wydrukować i nakleić na swoje pojazdy grafikę udostępnioną na stronie internetowej germandeathcamps.us
Marek Jan Chodakiewicz: opluwając Polaków odbiera się im wolę walki przez wywołanie samonienawiści
Żydzi wolą czyny od słów. Nie machają językiem na próżno, ale wykładają ogromne pieniądze, aby swój punkt widzenia umieścić i utrwalić w publicznym dyskursie. I w rezultacie funkcjonują tysiące komórek, organizacji, fundacji i innych instytucji, w tym i uniwersyteckich, które zajmują się dziejami żydowskimi, judaizmem oraz bardzo często Holokaustem.
Stefan Kisielewski o Marcu 68
[...] właśnie ci ludzie wypuszczeni przez Gomułkę wyjechali na Zachód, ci ludzie umieją pisać i oni to właśnie wypełniają łamy „Kultury" „smoncesem", jak mówi Henio.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Judaizm pozwala na ekshumację
MatiRani → Piwowar
Re: A na deser - metafizyka!
Mufti Turbanator → Christophoros Scholastikos
Re: A na deser - metafizyka!
Christophoros Scholastikos → Mufti Turbanator
Re: „Azyl”. O co chodzi?
Mufti Turbanator
Re: Judaizm pozwala na ekshumację
Piwowar → MatiRani
Re: Judaizm pozwala na ekshumację
MatiRani → Piwowar
Re: Robert Winnicki w sprawie tytułowego hasła [...]
Piwowar → Mufti Turbanator
Re: Pikieta pod MSZ
Piwowar → Mufti Turbanator
Re: Pikieta pod MSZ
Mufti Turbanator
Re: Pikieta pod MSZ
Piwowar → Mufti Turbanator
Re: Judaizm pozwala na ekshumację
Piwowar → Mufti Turbanator
Re: Judaizm pozwala na ekshumację
Mufti Turbanator → Piwowar
Re: Judaizm pozwala na ekshumację
Piwowar → Mufti Turbanator
Re: Judaizm pozwala na ekshumację
Mufti Turbanator → Piwowar
więcej…