Obecność
strona główna · działy · tagi · o autorze · szukaj · Polacy.eu.org  
 

Historia2014.08.30 11:38 09.20 17:33

Cywilizacja bizantyjska (cz. 2 z 2)

 

Notatki z seminariów doc. Kosseckiego, 20 V i 3 VI 2014 r.

 
Klasyczne Bizancjum to klucz do zrozumienia zarówno Unii Europejskiej, jak Rosji i Polski (i tej socjalistycznej, i tej współczesnej).
 
(c.d. z poprzedniej strony)
 
Ludność Bizancjum
rokliczba ludności (mln.)
500 26 (cała ludzkość: ok. 200-250 mln.)
 600-800  20(ubytek nie demograficzny, ale wynikający z odpadnięcia części cesarstwa)
1000 20
Źródło danych: S. Kurowski Ludność w historii i polityce
Liczebność armii Bizancjum
okres żołnierzy (tys.)
za panowania Justyniana 150
IX w. 120
Źródło: wykład dra Brzeskiego o służbach specjalnych Bizancjum


Słynny referat o zawłaszczaniu władzy, przypisywany Jakubowi Bermanowi (odpowiedzialnemu po wojnie za przeprogramowanie procesów kształtowania polskich elit), wygłosił w rzeczywistości jego brat, Adolf Berman, działacz żydowskiej partii Poalej Syjon. W ustach działacza politycznego tego rodzaju postulaty nie są niczym specjalnym (ale wtedy nie nadawałyby się do podkręcania teorii spiskowej - dop. MT)
Przed wojną żydzi stanowili 1/3 ludności miejskiej, która z kolei stanowiła ok. 30% całości populacji. W całej populacji żydów było ok. 10%.
Bund samorozwiązał się w styczniu 1949 roku, zalecając członkom wstępowanie do PZPR. Władze Bundu wskazywały na PZPR jako na sukcesorkę, natomiast inne partie żydowskie zostały rozwiązane. Powołano Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.
Smaczku całej historii dodaje fakt, że Adolf Berman po objęciu przez swojego brata Jakuba mnogich funkcji i zdobyciu jeszcze większej nieformalnej władzy, wolał wyjechać do Izraela.
Zgrubne kalendarium:
U schyłku VI w. papież Grzegorz Wielki uznawał cesarstwo bizantyńskie.
Później, pod koniec VIII w. Karol Wielki wprawdzie z motywów religijnych zwrócił się przeciw Bizancjum, ale równocześnie jego państwo uważało się za imperium cesarskie, a cesarz miał być głową Kościoła (potężny mentalny wpływ Bizancjum). Mianował i usuwał biskupów, prawa państwowe narzucały przymus praktyk religijnych. Ale po jego śmierci imperium uległo rozpadowi.
Otton II ożenił się z cezarówną bizantyńską i próbował odtworzyć ognisko bizantyńskiej myśli politycznej.
Otton III - Zjazd Gnieźnieński - wskazanie na Bolesława Chrobrego jako władcy cesarskiego (źródło: prof. Bogdanowicz, referat opublikowany w 1966 r. w Tygodniku Powszechnym, ale patrz też sciaga.pl dół 4. str.: „Najmniej prawdopodobną tezą jest teza traktująca, że Bolesław miał by być następcą tronu Cesarstwa. Mimo to i ta wersja ma swoich wyznawców. Jej rzecznikami okazali się Walerian Meysztowicz w Koronacjach pierwszych Piastów, oraz w dużym stopniu również P. Bogdanowicz w »Zjeździe Gnieźnieńskim«.” - dop. MT) Po Zjeździe Gnieźnieńskim z grobu Karola Wielkiego Otton III kazał wyjąć insygnia, ale inni panowie zawiązali spisek i prawdopodobnie otruli Ottona. Natomiast dzięki swojemu wywiadowi Bolesław Chrobry zdołał ocaleć.
1204 r. - krzyżowcy (4. krucjata) zdobyli Konstantynopol i stworzyli niewielkie obszary feudalne.
Nikt w rzeczpospolitej nie prowadził akcji polonizacji Litwinów. Przed Unią Polsko-Litewską osadzano na wileńszczyźnie w dobrych warunkach brańców polskich. Potem panowała dynastia litewska - to Polska została przyłączona do Litwy.
Bez Unii Krzyżacy znieśliby Litwę.
W Polsce dominowała łacińskość; liberum veto było bezpiecznikiem etycznym. Funkcjonowało to dobrze; po Unii zrywali Sejm panowie ze Wschodu, a nie polscy łacinnicy. System norm etycznych był na Wschodzie słabo zinternalizowany, powstawały też formy parapaństwowe królewięt kresowych, niezbyt liczących się z ośrodkiem w Warszawie.
Ważną postacią, jeśli chodzi o bizantynizację Europy, był Fryderyk II Hohenstauf (XIII w.) Przyjął tradycyjne zasady filozofii bizantyńskiej - przedstawiany jako źródło prawa itp.; ubóstwienie władcy („każdą jego decyzję oświeca niebo”), porównania nawet do Zbawiciela. 1231 r. - kodyfikacja sycylijska przeprowadzona przez Fryderyka, oraz liczne inne akty, bez odwoływania się do uzasadnień etycznych. Podjęto próby rozszerzenia kompetencji państwa na wszystkie dziedziny życia. Wiele z tych ustaw było oderwanych od realiów, wielu nie przestrzegano, ale ustawodawcy to nie zrażało. Pojawiały się kolejne, ujmowane prawnie pomysły. Władza cesarza de iure, mogąca się zaktualizować de facto. Cesarz jako namiestnik Boga, rządca świętego imperium. Miał prawo wkraczania w sprawy Kościoła.
Wkrótce potem cywilizację bizantyńską podjęli Krzyżacy.

Na soborze w Konstancji (1414-1418) rozegrał się spór przedstawicieli: króla polskiego (Paweł Włodkowic) i Krzyżaków (Jan Falkenberg), obu z Wszechnicy Jagiellońskiej, gdzie funkcjonował swego rodzaju ówczesny think-tank. Wypracowano koncepcję działania informacyjnego, a nie przy pomocy miecza. Profesorowie Wszechnicy doszli do wniosku, że należy działać atrakcyjnością wiary katolickiej i kultury polskiej.

1453 r. - zdobycie/upadek Konstantynopola. Właściwie to ta data powinna być uznawana za koniec średniowiecza. Turcy zablokowali Jedwabny Szlak, Kolumb poszukiwał alternatywnej drogi.

Różne formy i próby reaktywacji cesarstwa przetrwały w Europie do klęski Austrii i zjednoczenia Niemiec pod hegemonią pruską w drugiej połowie XIX w.

Łacińską Polskę rozebrały trzy państwa bizantyńskie z domieszką turańszczyzny.



(Nagranie trzeciego seminarium, z 3. czerwca, nie jest na razie dostępne.) 
 
Zalecane lektury:
Tatiana Graczowa: Święta Ruś przeciwko chazarii (Uwaga: prezentowane przez autorkę podejście jest w dużej mierze idealistyczne.)
Józef Kossecki: Cybernetyka kultury
Walter Krywicki: Byłem agentem Stalina (Uwaga: tylko wydanie paryskiej Kultury z lat 60., bo we współczesnym wydaniu pewne fragmenty opuszczono.)
Witold Sawicki: Organizacje tajne w walce z Kościołem
Protokoły Mędrców Syjonu z przedmową prof. Tazbira - wydane już w III RP
Grzegorz Dorobek: Filozoficzne aspekty jakościowej teorii informacji 

 
« poprzednia strona   str. 2 z 2 (ostatnia)
6428 odsłon  średnio 3,7 (3 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: cywilizacja bizantyńska, cywilizacja bizantyjska, Bizancjum, Unia Europejska, nauka porównawcza o cywilizacjach, doc. Kossecki, Józef Kossecki, udział w sterowaniu międzynarodowym, historia, cybernetyka, sterowanie międzynarodowe, metodologia.
Re: Cywilizacja Bizantyjska (cz. 2 z 2) 
MatiRani, 2014.09.03 o 20:54
U Maruchy o Grunwaldzie, w którym to dzialal aktywnie Kossecki, nieco:
+marucha.wordpress.com
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
 
Kłamstwo powinno się zwalczać prawdą, a nie pałką policyjną.

login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
najnowsze komentarze
Re: Niemcy. „Za duże dla Europy, za małe dla [...]
MatiRani → Piotr Świtecki
Re: Niemcy. „Za duże dla Europy, za małe dla [...]
GPS → Piotr Świtecki
Re: Czy Polacy.eu.org to portal antysemicki?
Piotr Świtecki → Swiatowid
Re: Czy Polacy.eu.org to portal antysemicki?
Swiatowid → Piotr Świtecki
Re: Rosja: zacieśnianie kontroli nad niezależnymi [...]
Swiatowid → MatiRani
Re: Rosja: zacieśnianie kontroli nad niezależnymi [...]
MatiRani → Piotr Świtecki
Re: Kompleksy "Made in Poland"
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
Re: Ruskie onuce czerwonej zarazy
Piotr Świtecki → Marek Stefan Szmidt
Re: Ruskie onuce czerwonej zarazy
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
Re: Ruskie onuce czerwonej zarazy
Piotr Świtecki → Marek Stefan Szmidt
Re: Ruskie onuce czerwonej zarazy
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
Dedykacja
Piotr Świtecki
Re: Trzy dni w Polin
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
Re: Dziady
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
więcej…